Kurallar

Oyun Kuralları

1. Oyuna sitemizin dosyalar bölümünden indirilecek “TÜRK UO Connector” ile bağlanılmalıdır. Bu connectoru kullanmadan, başka türlü metodlarla oyuna bağlanmaya çalışmak hesabın kapatılmasına sebep olur.

2. Oyunda bazı üçüncü parti programlar serbest iken, bazıları yasaktır. Serbest olanlar: UOLoop, Macroman, Jorman’s Macro, EasyUO ve her türlü macro yapmaya yarayan program. Yasak olanlar: Speed, Teot. Yasak programları kullanırken yakalanan veya kullandığı kanıtlananlar hakkında hapis veya hesap kapatma cezası uygulanacaktır.

3. Oyun içinde edilen küfürlerle ilgili yaptırım listesi “Küfür ve Bildirim Kuralları” adı altında listelenmiştir.

4. Yetkili çağırırken page kurallarına uygun page atılmalıdır. Aksi takdirde yetkili oyuncuyu hapse gönderebilir.

5. Yazı tekrarı (flood) yapmak yasaktır. Yapanlar hapis cezası (flood) alacaklardır.

6. Diğer oyuncuların hareketini engelleyecek şekilde geçişleri kapatmak (kendisi veya binek ile) yasaktır. Kurallara uyulmadığı takdirde hapis cezası (alan ihlali) alacaklardır.

7. Çıkılması yasak olan çatı, duvar üstü vb. yerlere çıkmakta ısrar eden oyuncular hapis cezası (alan ihlali) alacaklardır.

8. Oyun içinde hata (bug) bulup, bunu kendi çıkarları doğrultusunda sömüren, yetkiliye haber vermeyenler hata sömürme (bug abuse) suçundan hapse gönderileceklerdir.

9. Etkinliklerde yetkilinin sizce yanlış bir hareketi olsa bile yetkili her zaman dinlenmelidir, itiraz edilmemelidir. Eğer yetkilinin üzerine giderseniz sizi hapse yollamaya yetkisi vardır veya hesabınızı kalıcı olarak kapatabilir.

10. Katılım için page attığınız etkinliğe çekildikten sonra keyfi olarak vazgeçemezsiniz. Her yetkilinin değişik kuralları olabilmektedir. (war/peace, party atma vs.) Bu kurallara uymadığınızda ceza alabilirsiniz.

11. Kumarhanede macroya bıraktığınız karakterin altında binek olmadığından emin olun. Kumarda kasarken altınızdan yok olan (aslında yok olmuyor, ya tameden çıkıyor ya da birisi bineği altınızdan alıyor) binekler için geri iade yapılmamaktadır.

12. Sistemi sabote edecek şekilde kendi veya arkadaşlarınızın karakterlerini kesmek sureti ile kill sayınızı arttırmanız yasaktır. Aksi halde karakterin kill sayısı 1000 düşürülecektir.

Page Kurallar

Page kurallarına uygun olmayan page attığınızda büyük ihtimalle “Hatalı Page” suçundan hapse girersiniz. Bu yüzden bu kuralları okuyup dikkatli page atmanızı öneriyoruz.

1. Page atarken kısa ve öz şekilde sorununuzu belirtmelisiniz. “gm bey gelir misiniz?” diye atılan pagelere cevap verilmeyecektir. Bunun yerine mesela “aile kurulumunda sorun yaşıyorum” veya “guild devir işlemini gerçekleştiremedim” gibi sorunu belirten bir page ile yetkililerimizi çağırabilirsiniz.

2. Page attıktan sonra eğer yetkilinin yanınıza gelmesini gerektiren bir sorunsa en az 5 dakika sorunun kaynağı olan yerde veya sakin bir yerde yetkiliyi beklemelisiniz. Page atıp actiona çıktığınızda yetkili yanınıza geldiğinde sizi kovalamak zorunda kalacağından, page’i silip size yardım etmeden sorununuzu geçebilir.

3. Oyuncuların halledebileceği, oyun bilgisi eksikliği yüzünden atılan pageler hatalıdır. “Warrior Vendor nerede?”, “macro nasıl yapabilirim?” gibi pagelere yetkililer tarafından cevap verilmeyecektir. Bu tarz konularda yardımı oyunculardan almaya çalışmalısınız.

4. Kişiye özel page atılamaz. “asd burada mısın?”, “asd bey sorunumla ilgilenir misiniz?” gibi ne olduğu belli olmayan pagelere gidilmeyecektir.

5. Etkinlik düzenlensin diye page atmak yasaktır. Her saat ortası zaten otomatik sistemler vardır. Yetkililer oyunda oldukları zamanlarda bu otomatik etkinliklerin haricinde de etkinlik düzenlemektedirler. Ekstradan istek yapmak page kurallarına aykırıdır.

6. Küfür ediliyorsa page atmanıza gerek yoktur. Onun yerine küfürün ekran görüntüsünü (journal’dan da alabilirsiniz) alıp foruma küfür bildirimi bölümüne ekran görüntüsü ile birlikte konu açmalısınız. Oyun içi küfürlere oyun içinden değil, forumdan yardım edilmektedir.

7. Binek kaybı, silinmesi, ölmesi gibi durumlarda oyun içi page atmayınız. Onun yerine binek iade kurallarını okuduktan sonra foruma binek iadesi için konu açabilirsiniz. Bineklerle ilgili bu tarz sorunlarınızı oyunda değil, forumda hallediniz.

8. Hapse giren diğer karakteriniz için page atmanız durumunda, page’i attığınız diğer karakter de hapse girecektir. Bu yüzden haklı da olsanız haksız da olsanız hak aramak için page atmayınız. Şikayetiniz varsa forumda konu açabilirsiniz.

9. Sinirli, heyecanlı, argo kelime kullanarak page atma durumunda hatalı page suçundan hapse girebileceğiniz gibi, bazı durumlarda sınırı aşarsanız yetkiliye hakaretten hesabınız kapatılabilir (banlanabilir).