– UO Skills

Skiller

Sadece sunucuda bulunan yetenekler mevcuttur.

Bir iksir yapabilmek için gerekli olanlar:
İstenilen iksiri yapabilecek kadar yüksek yetenek seviyesi, söz konusu iksir için gerekli büyü malzemeleri (reagent), büyü malzemelerini ezip karıştırmak için bir havan (mortar & pestle) ve iksiri koymak için boş bir şişe (emtpy bottle)
Anatomy

Asıl amacı karşınızdakinin vücut yapısı hakkında bilgi sahibi olmaktır.
Size verdiği bilgilere dayanarak savaş stratejinizi belirlemeye ya da nasıl yardım edeceğiniz konusunda doğru bir şeçim yapmanıza yardım edecektir.
Anatomy yeteneğini bir canlı üzerinde kullandığınız zaman size o yaratığın gücü (strength) ve çevikliği (dexterity) hakkında bilgi verecektir.

Animal Lore

Hayvanların o anda size bağlılığını göstermek için kullanılır. Bir hayvanın size bağlılığı kalmazsa sizin kontrolünüzden çıkar ve sahipsiz kalır. Hayvanının size bağlılığını sürdürmesini istiyorsanız arada bir beslemelisiniz. Ne zaman besleyeceğinizi öğrenmek için de animal lore yeteneğinden yararlanabilirsiniz. %100 animal taming ve %0 animal lore yeteneği olan birisi bazı hayvanları tameleyemez.

Bu yeteneği özel olarak arttırmaya gerek yoktur. Animal taming yeteneğini çalışıyorsanız kendisi artacaktır.

Animal Taming

Bu yetenek hayvanları ehlileştirmek için kullanılır. Ehlileşitirilecek hayvan olarak genelde binekler tercih edilir. Özellikle az bulunan binekleri ehlileştirerek oldukça yüksek fiyatlara satabilirsiniz. Bu yeteneği çalışırken paraya ihtiyacınız yoktur. Tek sorununuz ehlileştirebileceğiniz vahşi hayvanları bulabilmektir. Hayvanı bulduğunuz zaman Animal Taming sopasına çfit tıklayınca mouse’unuz hedef halini alacaktır. İmleç ile ehlileştirmek istediğiniz hayvanı seçerseniz hayvanı kontolünüz altına almak için çabanıza başlayacaksınız. Eğer başarılı olursanız hayvan sizin kontrolünüze geçecektir. Başarısız olduğunuzda tekrar tekrar hayvanı kontrolünüz altına almaya çalışabilirsiniz, deneme sayınızın başarınıza bir etkisi yoktur.

Bir Animal Tamer olmak istiyorsanız taming yeteneğini mutlaka başlangıç yeteneği olarak seçmelisiniz. Bu yeteneği arttırmanın mantığı “ne kadar çok hayvan tamelersem o kadar yetenek artışı sağlarım”dır. Bunun için hayvanların genelde toplandığı yerlerde çalışmalısınız. Gördüğünüz her hayvanı tamelemelisiniz, hangi hayvanı tamlediğiniz ile yeteneğinizin artması arasında bir bağ yoktur. Ancak bu yeteneği %100 yapmak hiç kolay olmayacaktır. Her şeyden önce tameleyecek hayvan bulma sorununuz olacaktır. Tabii bunun yanında zor bulunan hayvanları tamelediğinizde satışlarınıza sizi tatmin edecek kadar yüksek fiyatlar konuşulacaktır.

Son olarak belirtmek gerekiyor ki; hayvanlar dünyaya geldikleri noktadan (spawn olduğu noktadan) belirli bir oranda uzaklaşmaları halinde ehlileştirilemezler.

Archery

Archery kelimesinin anlamı okçuluktur. Ok kullanan savaşçılar grup içinde çok güçlü olduğu kadar tek başlarına olunca archery’ nin yanında bir warrior yeteneği yoksa bir o kadar güçsüz kalırlar. NPClere karşı çok etkili bir silah olmasının yanında dikkat edilmesi gereken nokta, savaştığınız oyuncu veya NPC size çok yakın ise ok atamayacağınızdır. GM Archer olunca attığınız okların çok azı ıskalayacaktır. Bir büyücüye attığınız her ok onun konsantrasyonunu bozacak ve büyü yapmasını engelleyecektir.

Arms Lore

Arms Lore Silahın ya da zırhın aldığı hasarı (damage) göstermeye yarar. Genelde Blacksmith oyuncular tamir için ya da Wrestler kişiler Disarm (Silahsızlandırma; düşmanınıza vurduğunuzda silahının çantasına düşmesi) yapmak için kullanır. Arms Lore yeteneğinizin rakibinizin silahını düşürebilmek için minimum %80 olması gerekmektedir.

Yetenek çalışırken kolaylık olması amacıyla UseSkill – Arms Lore, LastTarget macrosunu klavyenizdeki uygun bir tuşa atadıktan sonra herhangi bir silah veya zırh üzerinde arms lore yeteneğini kullanın ve sonra belirli aralıklarla atadığınız tuşa basın.

 Evaluating Intelligence

Bu yetenek istediğiniz kişinin zekası hakkında bilgi sahibi olabilmek için kullanılabilir. Pek kullanışlı olmasa bile karşınızdaki oyuncuyu veya NPC’ yi (Oyuncu olmayan diğer karakterler; vendor, hayvan, yaratık vs) evaluating intelligence yeteneği ile incelediğinizde zekanız ile doğru orantılı olarak incelediğiniz canlının zekası (intelligence) hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Büyüleriniz evaluating intelligence yeteneğiniz ne kadar yüksek ise o kadar kuvvetli olacaktır.

Bunun yanında mage robe giymek isteyen pure mage (Swordsmanship, Fencing ve/veya Macefighting gibi warrior yetenekerinden hiçbirine sahip olmayan büyücüler) oyuncuların kullanması gereken bir yetenektir.

 Healing

Healing tedavi etme sanatıdır. Savaşçılarda (Warrior) olmazsa olmaz yetenekerden biridir. Ancak healing anatomy olmadan pek bir işe yaramaz. Bu yüzden yetenek puanlarınızın bir kısmını da anatomy yeteneğine ayırmanız gerekecektir. Healer sahip olduğu yeteneke göre heal (tedavi) / cure (zehir tedavisi) / resurrection (hayata döndürme) özelliklerini kullanabilir.
Bu yeteneğinizi kullanmak için çantanızda bulunan bandajlara çift tıklayıp iyileştirmek istediğiniz hedefi seçmeniz yeterlidir.
Heal(Tedavi) yapılırken dikkat edilecek faktörler:

Bandaj ile yapabilecekleriniz;
Heal (tedavi etme) Hedefin hitpoint (HP) ini arttırır 1 bandaj harcar Healing ve Anatomy yeteneğine göre az ya da çok HP alırsınız
Cure Hedefteki zehir etkisini geçirir 1 bandaj harcar. Healing ve Anatomy yetenekeri yüksek ise tedavi şansı daha yüksek olur.
Resurrection Ölmüş birini canlandırır. 5 bandaj harcar Healing ve Anatomy yetenekeri 80 ise hayata döndürme şansı vardır.

Lumberjacking

Lumberjacking yeteneği çeşitli malzemeleri üretmek için gerekli odun parçalarını elde edebilmek için kullanılır. Genellikle Carpenter ve Bowcrafter oyuncuların yardımcı yetenek olarak kullandıkları bir yetenektir.

Lumberjacking yeteneğini kolay ve de kısa yoldan arttırma imkanınız yoktur. Ormanlık alandaki ağaçlardan bir balta yardımıyla odun kesmenizle gelişecektir

Magery

Magery kısaca büyücülük yeteneğidir. Oldukça tercih edilen yeteneklerden biridir. Büyü ile iç içe geçen bir dünyada gücü ve etkisi ile oldukça önemli bir yetenektir. Magery diğer combat yetenekerinde olduğu gibi diğer oyuncular ile savaşabilmek dışında oyunda bulunan çok güçlü yaratıklara (dragon, daemon vb.) karşı da savaşabilme imkanı sağlar.

Mage karakterin en önemli noktası gerekli büyüyü doğru zamanda ve hızlı bir şekilde yapabilmektir. Bunu başarabilmek için macro kullanımını öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır. Örnek vermek gerekirse Castspell – Cunning macrosunu uygun bir tuşa ayarlarsanız, o tuşa her bastığınızda Cunning büyüsü hedefe gönderilmeye hazır olacaktır.

Magery için diğer önemli nokta ise zekanızdır (int). Çünkü büyü yaptığınızda “mana” değeriniz bir miktar (büyünün zorluk derecesine göre) azalacaktır. Eğer mana’ nız istediğiniz büyüyü yapmaya yetmiyor ise büyüyü yapamazsınız ve mana değeriniz zeka değeriniz ile orantılı olduğunda bir büyücü zekasını her zaman en üst seviyede tutmalıdır.

Büyü yapabilmeniz için bir spell book (büyü kitabı) ya da büyü scrollarına sahip olmalısınız. Büyü kitapları kişiye özeldir ve bir başkası tarafından kullanılamaz (ölseniz bile canlandığınızda tekrar çantanızda olacaktır).

Meditation

Meditasyon kelimesini konsantrasyon, dikkati toplama , yoğunlaşma olarak düşünebiliriz. Magery yeteneğini -özellikle savaşlarda- çok kullanan bir oyuncu için olmazsa olmazlardan biridir.
Yapmış olduğunuz her büyüden sonra “mana” nız (int. ile doğru orantılıdır) büyünün seviyesine göre belli bir miktar azalacaktır. Belli bir süre sonra mananız bittiğinden büyü yapamaz hale geleceksiniz. Kaybetmiş olduğunuz manayı geri kazanmak için gerekli olan yetenek de meditation yeteneğidir.
Magery yeteneğinizi çalışırken yapmış olduğunuz her büyüden sonra meditation yeteneğini kullanarak kaybettiğiniz mana yı çok rahat bir şekilde artırabilirsiniz. Bu işlemi hızlandırmak için kolay ulaşabileceğiniz bir tuşa UseSkill – Meditation macrosunu atayabilirsiniz. Meditation yeteneğinin teach edilmiş haliyle %100 yapılmış hali arasında tek fark konsantrasyonunuzu sağlamak için birkaç defa daha basmanız gerekmesidir.
Meditation yeteneği ile konsantrasyon haline geçtiğinizde war mode konumuna geçmenize sebep olacak herhangi bir eylem (damage almanız, büyü yapmanız vb.)konsantrasyonunuzun bozulmasına dolayısıyla mana’ nızın tam dolmamasına neden olacaktır.

Parrying

Parrying yeteneği kalkan kullanma beceriniz gösterir. Elinizde kalkan olduğu zaman armor değeriniz parrying yeteneğinizle orantılı olarak artar. Parrying yeteneği sadece sizi silah darbelerinden korumakla kalmaz büyüleri de etkisiz hale getirebilir ya da etkisini azaltabilir. Parrying yeteneği ne kadar yüksek olursa kullandığınız shield (kalkan) o kadar çok armor puanı verir ve karşınızdakinin darbelerinden o kadar iyi korunabilirsiniz. Bu yetenek genelde warlock veya warriorların tercihidir, ancak büyüleri de etkisiz hale getirebildiği için magelerin de (büyücülerin) tercihi olabilmektedir. Warriorlarda genellikle healing ve anatomy de olduğu için parrying yeteneği ile birlikte öldürülmesi zor bir warrior olabilirsiniz. Parrying one-handed weaponlar (tek elinizle taşıyıp savaşabildiğiniz silahlar) için idealdir. Two-handed weapon (iki elle kullandığınız silahlar) kullanan warriorlar için parryingin bir faydası yoktur. Çünkü two-handed silahlarla birlikte kalkanı elinize alamazsınız.

Parrying yeteneği elinizde bir kalkan var ise isabet aldığınız her atak sonunda artar, dolayısıyla ne kadar çok damage alırsanız o kadar çok artış sağlamış olursunuz. Size vuran oyuncu veya yaratık sayısı ne kadar fazlaysa sizin de kendinizi kalkan ile koruma beceriniz o derece de artacaktır, ancak bu durumda da çok fazla hasar alıp ölme riskiniz artacağından arkadaşlarınızla çalışmakta fayda var.

Poisoning

Poisoning yeteneği hem wariorlar (savaşçılar) hem de mageler (büyücüler) için önemli bir saldırı yeteneğidir. %100 Poisoning yeteneğine sahip biri, “Grandmaster Assasin” yani usta suikastçi olarak adlandırılır. Rakibiniz zehirlendiğinde siz ona vurmasanız dahi kişinin hit pointi azalmakta olduğu için size büyük avantaj sağlamaktadır. Poisoning yani zehir kullanabilme yeteneği ile silahlara zehir sürebilirsiniz, bu da size düşündüğünüzden çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Savaşçıysanız iksir (iksir) kullanarak, yeteneğinize bağlı olarak bir miktar zehri silahınıza sürebilirsiniz. Mageler ise poisoning yeteneğine bağlı olarak attıkları poison büyüsünün etkisini arttırabilirler. Bu yeteneğin en büyük avantajı ise rakibinizin, zehirlendiğinde öncelikle üzerindeki zehir etkisini geçirmesi (cure) zorunluluğudur, çünkü GM Assasin olan birinin zehirlediği kişi, uzun süre, belirli aralıklarla büyük hasar (damage) alacaktır. Bu cure ve iyileştirme (heal) sürecinde rakibiniz size atak yapamayacağı için ard arda yapacağınız ataklar karşı tarafa karşı büyük bir üstünlük sağlamanıza yardım edecektir.

Snooping

Snooping hırsızların bir yan yetenek olarak kullandığı “çanta karıştırma yeteneği”dir. Hırsızlar ne çalacaklarını kendileri seçmek için öncelikle kurbanlarının çantalarını snooping yeteneğinin yardımıyla açarlar. Bu yeteneğin yardımıyla, eşyasını çalacakları kişinin çantasını sanki kendi çantası gibi görebilir ve istediği eşyayı stealing yeteneğinin yardımıyla çalabilir. Bu yeteneği şu yolla kullanabilirsiniz; öncelikle çantasını karıştıracağınız kişiye iki kere tıklayınız. Karşınıza bu kişinin “paperdoll” u (Karakterinizin resminin ve çeşitli oyun komutlarının bulunduğu pencere) çıkacaktır. Bu kişinin paperdoll’unda bulunan çantaya iki kere tıklayınca eğer başarılı olursanız bu kişinin çantasına ulaşmış olacaksınız. Eğer başarılı olamazsanız çanta açılmayacaktır. Çanta açılmazsa farkedilme ihtimaliniz var, eğer karmanız yüksekse ve çantayı açamayınca karmanız bir düşüşe uğrarsa anlayın ki karşınızdaki kişinin çantasını karıştırdığınız anlaşılmış demektir. Snooping’i çok hızlı kullanırsanız ve ard arda başarısız olup üstüne bir de başkaları tarafından farkedilirseniz sizi farkeden kişilere karşı agressor (saldırgan) durumuna düşebilirsiniz. Bu yüzden bu yeteneği dikkatli kullanın. Snooping ile ilgili önemli bir not da statlar ile alakalı. Snooping yeteneği öncelikle çevikliğinize (dex) bağlıdır. Bir hırsızın dexteritysi en az 90 olmalıdır, çünkü bir başkasının çantasını açmaya çalışırken yeteneğinizin yüksekliği ne kadar etkiliyse dexterity değeriniz de o kadar önemlidir.

Bu yeteneği çantası bulunan bir birey üzerinde çalışarak arttırabilirsiniz. Örnek olarak bir vendor, player, packlama veya packhorse verilebilir… Ancak bu yetenekte ard arda bir çok kez başarısız olursanız, sizin başarısız olduğunuzu gören diğer kişilere karşı agressor duruma düşersiniz. Eğer bir kişiye agressor olmuşsanız şehir muhafızlarının koruma alanı (Guard Zone – GZ) içindeyseniz o kişinin “guards” yazması sonucunda, öldürülürsünüz.

*** is near to the North aradığınızın yakında ve kuzeyde olduğu anlamına gelir
*** is to the North aradığınızın kuzey yönünde olduğu anlamına gelir
*** is far to the North aradığınızın uzakta ve kuzeyde olduğu anlamına gelir
Eğer takip ettiğiniz canlı belli bir mesafeden daha uzağa gittiyse ;
“You have lost your quary” (İzi kaybettiniz) mesajını alırsınız.Kendi isteğinizle iz aramayı bitirmek için ise war moduna girip çıkmanız yeterli olacaktır. Başka bir not olarak gizlenmiş oyuncuları da tracking yeteneğini kullanarak bulabileceğinizi söyleyebiliriz.PS: Yerde bir iz bulma olasılığınız yeteneğinizin %100 olması ya da sadece teach edilmiş halinde bırakılmasıyla değişmez ancak yeteneğiniz ne kadar yüksekse o kadar uzaktaki canlıların izlerini fark edebilirsiniz.

Wrestling

Wrestling her ne kadar güreş anlamına gelse de çıplak elle dövüş sanatı olarak da düşünülebilir. Wrestling yeteneği rakibinizin silahını elinden düşürmek (disarm) ve kısa bir süre için bayıltmak, hiçbir şey yapamaz hale getirmek (stun) için kullanılmaktadır.
Özellikle büyücüler tarafından sıkça çalışılan bu yetenek ile dövüştüğünüz kişinin silahını elinden düşürebilmek için en az 80.0 wrestling yeteneğinin yanında 80.0 da arms lore yeteneğiniz olmalı. Dikkat etmeniz gereken nokta disarm modunun açık olmasıdır, bunu da .oyuncu yazdıktan sonra karşınıza çıkan menüden ayarlayabilirsiniz. Rakibinizi 3 sn kadar hareketsiz bırakacak bir yumruk (stun blow) atabilmek için ise en az 98.0 wrestling yeteneğine sahip olmalısınız. Stun blow şansınız anatomy yeteneğinize de (%25 oranında) bağlıdır.
Attığınız her yumruk eğer “stun blow” değilse rakibinizde 1 ile 8 arası bir HP azalmasına sebep olacaktır, vuruş hızınız ise diğer combat yeteneklerinizde olduğu gibi yine çevikliğinize yani dexterity seviyenize bağlı olarak değişecektir. Wrestling yeteneğini arttırmak da tüm yetenek artışlarında olduğu gibi çok çalışmak ile olacaktır, elinizde hiçbir şey olmadan dövüştüğünüzde yavaş yavaş arttığını göreceksiniz.